18.5.2023

Napětí mezi Západem a Čínou mění globální dodavatelské řetězce čipů

Několik významných výrobců polovodičů oznámilo své záměry rozšířit výrobu a posílit technologickou spolupráci v Japonsku. Tento krok přichází v době, kdy západní spojenci zintenzivňují své úsilí o přetvoření globálního dodavatelského řetězce polovodičů v důsledku eskalace napětí s Čínou.

Technology Hardware 01 lo

Americká společnost Micron Technology tento týden oznámila, že hodlá v Japonsku investovat přibližně 3,6 miliardy USD do vývoje pokročilých paměťových čipů a do roku 2025 chce zahájit jejich výrobu. Podle dřívějších zpráv agentury Bloomberg se očekává, že japonský premiér poskytne společnosti Micron pobídky v celkové výši 1,5 miliardy USD. Kromě toho společnosti TSMC a Sony v roce 2021 vytvořily vlastní partnerství a plánují v Japonsku zřídit továrnu na výrobu čipů v hodnotě 7 miliard USD. Výroba má být zahájena do konce roku 2024 a očekává se, že továrna vytvoří přibližně 1 500 pracovních míst.

Japonská vláda v dubnu vydala prohlášení, v němž nastínila svůj cíl ztrojnásobit tržby výrobců polovodičů, součástek a materiálů. Cílem je dosáhnout do roku 2030 tržeb ve výši 15 bilionů JPY (113 miliard USD), a to především prostřednictvím zvýšených investic do rozvoje odvětví. Z vládních údajů vyplývá, že v roce 2020 činily tržby výrobců čipů, součástek a materiálů v Japonsku přibližně 5 bilionů JPY, což představuje přibližně 10 % podílu na světovém trhu.

V souvislosti se stupňujícím se napětím mezi USA a Čínou ohledně čipových technologií přijímají vlády různých zemí světa opatření ke zvýšení domácí výroby čipů. Ve Spojených státech byl minulý rok zaveden zákon „Chips Act“, který nabízí dotace a pobídky ve výši 52 miliard USD, aby podpořil polovodičové společnosti při zakládání výrobních závodů v zemi. Evropská unie iniciovala v únoru loňského roku vlastní "European Chips Act", který poskytne státní podporu ve výši 43 miliard EUR, a podobně i Velká Británie nedávno zahájila vládní plán výdajů ve výši 1 miliardy GBP na podporu vývoje čipů.

Čipy slouží jako nezbytný základ moderní globální ekonomiky a pohánějí celou řadu zařízení od automobilů po chytré telefony. Podle odhadů dosáhne celosvětový průmysl čipů do roku 2030 hodnoty 1 bilionu USD. Tchaj-wan momentálně slouží jako hlavní centrum výroby polovodičů, kde se nachází významná část světových výrobních zařízení a vyrábí více než 60 % světové produkce polovodičů a více než 90 % těch nejmodernějších.