10.2.2023

Chatbot s umělou inteligencí Bard se v první ukázce dopustil faktické chyby

Tento incident poukazuje na hlavní nevýhodu spoléhání se na chatboty s umělou inteligencí jako na náhradu vyhledávačů - jejich tendenci vymýšlet si informace. Poté, co agentura Reuters poprvé informovala o Bardově chybné odpovědi, zaznamenaly akcie Alphabetu, mateřské společnosti Googlu, pokles o 7,7 %, což vedlo ke ztrátě tržní hodnoty ve výši 100 miliard USD.

shutterstock 309356450 lo

V pondělí Google oznámil svého chatbota s umělou inteligencí Barda - konkurenta ChatGPT společnosti OpenAI, který by měl být v nadcházejících týdnech více dostupný veřejnosti. Google v rámci marketingu sdílel GIF, na kterém Bard odpovídá na otázku: "Jaké nové poznatky z vesmírného teleskopu Jamese Webba mohu sdělit svému devítiletému dítěti?" V odpovědi Bard uvádí tři klíčové body, z nichž jeden říká, že teleskop pořídil "vůbec první snímky planety mimo naši sluneční soustavu". Několik astronomů na Twitteru však toto tvrzení zpochybnilo s tím, že první snímek exoplanety byl podle webových stránek NASA ve skutečnosti pořízen v roce 2004.

Bardův omyl poukazuje na překážky, které musí Google překonat, když se snaží integrovat technologii umělé inteligence do svého hlavního vyhledávače. Internet již nyní představuje nepřeberné množství nepravdivých a zavádějících informací a tento problém je ještě umocněn snahou společností Microsoft a Google využívat tyto nástroje jako vyhledávače. Odpovědi chatbotů přitom mají autoritu zdánlivě vševědoucího stroje.