17.1.2023

Technologie pro fúze a akvizice k urychlení vašich transakcí

Ruční procházení tisíců smluv vyžaduje značný čas a zdroje, což jsou dvě věci, které obvykle nejsou při fúzi nebo akvizici k dispozici. Mohla by být řešením umělá inteligence?

shutterstock 1840775488 lo

Známé rčení "ďábel se skrývá v detailech" je pro fúze a akvizice (M&A) velmi důležité. To proto, že podle našich zkušeností obsahuje přibližně polovina všech podnikových smluv podmínky, které omezují převoditelnost. Kontrola klíčových dodavatelských smluv je běžným úkolem prováděným v rámci procesu due diligence. V minulosti se tento proces prováděl ručně: Poradci procházeli dokumenty, hledali smlouvy s dodavateli a zaznamenávali klíčová ustanovení, jako jsou data obnovení a fixní částky poplatků. Zatímco informace o cenách jsou ve smlouvách často redigovány nebo vymazávány, ustanovení o převoditelnosti byla týmy due diligence po léta shromažďována a sumarizována ručně.

Tyto dny jsou však možná pryč. Jednou z nových technologií používaných v procesu due diligence je umělá inteligence (AI). Algoritmy umělé inteligence lze využít k rychlé analýze velkého množství dat, například finančních výkazů a právních dokumentů. Umožňují rychlou identifikaci a extrakci klíčových ustanovení prostřednictvím kontroly tisíců smluv a dalších dokumentů již během několika týdnů. To může pomoci identifikovat případná rizika, které by pro lidské analytiky nemusely být viditelné.

Další novou technologií, která se využívá v due diligence, je blockchain. Blockchain je digitální databáze, kterou lze použít k bezpečnému a transparentnímu zaznamenávání a ověřování transakcí. To může být užitečné v procesu due diligence, protože to může poskytnout přesné a proti manipulaci odolné záznamy o finančních transakcích a vlastnictví. Blockchain přináší přidanou hodnotu, pokud jde o certifikaci dokumentace, ale z praktického hlediska má jen malou výhodu, protože tyto informace musí stále analyzovat nabyvatel.

Kromě toho se v budoucnu mohou využívat technologie virtuální a rozšířené reality, například při kontrole nemovitostí a dalších fyzických aktiv. To umožní investorům získat lepší představu o zvažovaných aktivech, aniž by museli osobně cestovat na místo. K podobnému účelu se používají i drony. Ty klientům mohou poskytnout pohled na společnosti, o které se ucházejí, z ptačí perspektivy a provádět tak virtuální prohlídky všeho od námořních přístavů a železnic až po chemické továrny, sklady a velkoprodejny. V neposlední řadě se k zefektivnění procesu due diligence využívá i cloud computing. Díky ukládání a sdílení dat v cloudu může více stran přistupovat k informacím a kontrolovat je z libovolného místa, což celý proces urychluje a zefektivňuje.

Společnosti mohou s využitím nejnovějších kognitivních technologií ušetřit zdroje a těžit z přesnější a efektivnější metody analýzy dat. Jedná se o přístup k uzavírání obchodů nové generace: spojením strategie s technologií.

„Nové technologie v M&A transakcích se vyvíjejí obrovskou rychlostí, a jejich využití významně zkracuje čas strávený analýzou dat a zlepšuje její kvalitu. Občas ještě slýchávám některé partnery vzpomínat na doby, kdy veškerá data byla k dispozici pouze fyzicky: všichni poradci se sjeli na místo, a čekali ve frontě na jednu složku, která v sobě měla finanční výkazy. V dnešní době nám analytické nástroje pomáhají zpracovat statisíce řádků dat v rámci několik málo minut, s výstupy například ve formě dashboardu, které můžeme sdílet s klienty. Proto je důležité si hned na začátku cesty vybrat zkušeného poradce, který má všechny tyto instrumenty k dispozici.“

Magdalena Martin, ACA – Assistant Director, Financial Advisory

„Tam to ale zdaleka nekončí – virtuální realita se ještě před několika lety spojovala spíše s gamingem, teď už se ale vyvíjejí nástroje na použití při M&A. Nesmírný potenciál bude mít v budoucnu také umělá inteligence, ať už v podobě veřejně dostupných platforem jako například ChatGPT, do kterého nedávno zainvestoval Microsoft, nebo interně vyvinutých nástrojů.Zkušený poradce musí tyto technologie sledovat, neboť mají obrovský potenciál zefektivnit jeho práci a poskytovat kvalitnější služby pro jeho klienty.“ 

Michal Kokoř, CFA - Manager, Financial Advisory