15.2.2023

CEE bankovní sektor a trendy v oblasti M&A trhu v roce 2022

Bankovní sektor v CEE zaznamenal v roce 2022 jedenáct transakcí, zpomalit ho můžou zhoršující se makroekonomické podmínky.

insurance study header contentful

V regionu střední a východní Evropy bylo v roce 2022 zaznamenáno 11 transakcí. Transakční aktivita byla poháněna odchodem nebo racionalizací portfolia velkých mezinárodních hráčů (Société Générale, Sberbank, řecké banky) a akvizicemi zavedených mezinárodních nebo místních hráčů (OTP, KBC, Raiffeisenbank, MK Group). Bankovní sektor v CEE je stále velmi diverzifikovaný a menší banky s méně efektivním obchodním modelem jsou atraktivním akvizičním cílem větších mezinárodních bankovních skupin. Nicméně zhoršující se makroekonomické podmínky a vyšší náklady na financování by mohly negativně ovlivnit budoucí aktivitu na trhu fúzí a akvizic. To vyplývá z aktuálního vydání Deloitte studie o fúzích a akvizicích v bankovnictví ve střední a východní Evropě.

Český bankovní trh

Celková aktiva tuzemského bankovního sektoru během roku 2021 výrazně vzrostla o 12,9 % a na konci roku přesáhla 342 mld. EUR, přičemž růst pokračoval i ve druhém čtvrtletí 2022, kdy celková aktiva dosáhla 394,8 mld. EUR. Celkový objem úvěrů se v roce 2021 zvýšil o 13,0 %, zatímco ve druhé polovině roku 2022 pokračoval růst o 4,9 % a dosáhl 162,4 mld. EUR. Přímý dopad na české bankovnictví měla válka na Ukrajině a bezprecedentní odliv likvidity vedl ke krachu Sberbank CZ. Úvěrové portfolio Sberbank CZ získala Česká spořitelna v prosinci 2022 za zhruba 41 miliardy Kč, dokončení transakce se očekává v prvním čtvrtletí 2023.

„Finanční výsledky českého bankovního trhu z něj dlouhodobě dělají jednu z nejzajímavějších investičních příležitostí v regionu. Důkazem může být i relativní lehkost, s jakou lokální hráči ustáli nedávnou pandemii a zároveň zhoršení globální geopolitické situace v loňském roce.

Dramatická změna trendu na trhu bankovních akvizic v posledních letech tuto skutečnost jen potvrzuje. Po privatizaci sektoru a následném vstupu nízkonákladových hráčů na český trh v letech 2008-2011, docházelo k pouze ojedinělým transakcím, jako byl prodej retailové pobočky Citibank v roce 2015. Akviziční dynamiku odstartoval prodej skupiny Wüstenrot v roce 2020 a lokální nákupní „horečka“ nabrala na obrátkách. Na začátku loňského roku tak bylo dokončeno spojení Equa bank se společností Raiffeisenbank, ve druhé polovině roku byla Expobank převzata bankou Creditas.

Nicméně hlavní událostí na bankovním trhu v roce 2022 bylo zahájení insolvenčního řízení Sberbank CZ, v rámci kterého došlo k prodeji klíčového aktiva - portfolia výkonných úvěrů. Tento prodej se objemem řadí k největším bankovním transakcím od privatizace sektoru na přelomu milénia.“

-Roman Lux, Ředitel, Financial Advisory/FSI/Valuation and Modelling

Rozvoj FinTech sektoru v CEE

Nově představujeme i analýzu FinTech sektoru, která zkoumá CEE fintech trendy a uvádí top fintech společnosti jednotlivých zemí. Aktivita na M&A trhu se v případě bankovních domů přelévá i na FinTech společnosti. Po počátečních rozpacích si banky uvědomují přidanou hodnotu tohoto dynamického sektoru a zároveň investoři a zakladatelé FinTech společností hledají silné spojence, kteří posunou jejich obchodní model zase o kus dál. V dalších letech tak očekáváme nejen pokračující trend konsolidace bankovního trhu, ale zejména rostoucí zájem o akvizice komplementárních Fintech obchodních model.

Soubory ke stažení

  • download preview

    Deloitte CEE banking MA study 2022

    Deloitte CEE banking MA study 2022