21.3.2023

Nové hranice v oblasti umělé inteligence

Rok 2022 byl pro umělou inteligenci (AI) přelomový, protože bylo vydáno několik aplikací pro spotřebitele, například ChatGPT, DALL.E a Lensa. Zatímco současné generace AI využívají k analýze dat a vytváření předpovědí detekci vzorů nebo dodržování pravidel, nástup transformačních architektur odemkl novou oblast: Generativní umělá inteligence. Generativní umělá inteligence dokáže napodobit lidský tvůrčí proces tím, že vytváří nová data podobná těm, na kterých byla vyškolena, čímž povyšuje umělou inteligenci z pomocníka na (potenciálního) spolujezdce. Společnost Gartner odhaduje, že již v roce 2025 bude více než 10 % všech dat generováno umělou inteligencí, což předznamenává nový věk - Age of With.

us-ai-institute-generative-artificial-intelligence1024 1

Ačkoli se v počátcích prosazovala ve spotřebitelských verzích, generativní umělá inteligence má také potenciál přidat do podnikových pracovních postupů kontextové povědomí a rozhodování podobné lidskému a mohla by radikálně změnit způsob, jakým podnikáme. Možná teprve začínáme vnímat dopad řešení, jako je CCAI (Contact Center AI) společnosti Google, které má pomoci umožnit interakce se zákazníky v přirozeném jazyce, a řešení specifických pro průmysl, jako je BioNeMo od společnosti NVIDIA, které může urychlit objevování farmaceutických léčiv. Generativní umělá inteligence jako taková přitahuje zájem z tradičních VC, M&A i nově vznikajících (např. partnerství ekosystémů) zdrojů. Jen v roce 2022 investovaly firmy VC více než 2 miliardy USD a technologičtí lídři uskutečnili významné investice, např. podíl společnosti Microsoft ve výši 10 miliard USD ve společnosti OpenAI a podíl společnosti Google ve výši 300 milionů USD ve společnosti Anthropic.

Age of With

Predict what’s possible in the Age of With, then translate insight into trustworthy performance. Deloitte brings end-to-end AI offerings together with domain and industry insight to drive stronger outcomes through human and machine collaboration.

Generativní umělá inteligence by nakonec mohla vytvořit hlubší vztah mezi lidmi a technologiemi, a to dokonce více než dříve cloud, smartphone a internet. Různí analytici odhadují potenciál trhu s generativní umělou inteligencí do roku 2032 na 200 miliard USD. To představuje 20 % celkových výdajů na umělou inteligenci, oproti dnešním 5 %. Jinak řečeno, trh se pravděpodobně zdvojnásobí každé dva roky v příštím desetiletí. Nehledě na čísla se domníváme, že ekonomický dopad by mohl být mnohem větší.

V roce 2022 zaujal DALL-E 2 společnosti OpenAI svými schopnostmi převodu textu na obraz. Model vytváří obrazy na základě jednoduchých zadání, od tak přímočarých jako "lev v džungli" až po komičtější jako "dva lvi hrají basketbal ve stylu Picassa". Od té doby byly popsány další verze generativní umělé inteligence v novinách, jako je ChatGPT, a v demoverzích, jako je MusicLM. Není divu, že jsme se dočkali možností širokého spotřebitelského využití, jako je internetové vyhledávání Bing poháněné aplikací OpenAI ChatGPT. Ty jsou symbolem exploze spotřebitelských aplikací, která se dotýká všeho od vyhledávání po terapii.

Generativní umělá inteligence by mohla změnit obchodní modely, procesy a dynamiku hodnot a změnit způsob práce, učení a interakce mezi jednotlivci. Stejně jako u jiných převratných technologií je pravděpodobné, že proces zavádění bude zpočátku pomalý a poté se zrychlí.

Vezměme si jako příklad vývoj softwaru. Podle některých odhadů umí programovat méně než 1 % lidí. Přesto je dnes software nedílnou součástí mnoha podniků a obchodních modelů. Generativní umělá inteligence může při strategickém využití demokratizovat kódování a snížit rozdíl mezi nápady a realizovanými příjmy tím, že syntetizuje požadavky na produkt, převádí podněty do kódu, kontroluje kód, navrhuje optimalizace kódu a proaktivně poskytuje prostředí optimalizované pro testování a běžné případy použití.

Podobně může generativní umělá inteligence optimalizovat koncovou fázi akvizice zákazníků. V oblasti prodeje a marketingu by LLM mohla být autorem marketingových kopií napříč kanály a provádět digitální marketingové kampaně. Společnost Gartner odhaduje, že do roku 2025 bude 30 % odchozího marketingu generováno synteticky (uměle). Dále by generativní AI mohla shromažďovat informace o zákaznících, vytvářet prezentaci pro první volání, navrhovat vedoucím zákazníků cestu k rozhovoru a dokumentovat a sledovat výsledky. A konečně by generativní AI mohla proaktivně navrhovat ceny a slevy, vytvářet smlouvy a aktualizovat záznamy o zákaznících a CRM. To by marketérům a prodejcům umožnilo soustředit se na činnosti s vyšší hodnotou, jako je rozvíjení vztahů a uplatňování cenového úsudku. Dále existují odvětvové případy použití, jako je přizpůsobené finanční plánování pro správce majetku, lékařská diagnostika ve zdravotnictví, generování nových světů a zážitků v médiích a zábavě a mnoho dalších.

Soubory ke stažení

  • download preview

    A new frontier in artificial intelligence

    Implications of Generative AI for businesses