11.5.2022

Nositelná technologie ve zdravotnictví: Stále lepší

Chytré hodinky a nositelná zdravotnická zařízení pomáhají lidem sledovat jejich zdraví 24/7. Jejich dopad by se mohl zvýšit, pokud by lékaři důvěřovali jejich užitečnosti a lidé měli pocit, že jejich data jsou v bezpečí.

Article Image - Healthcare wearables

Pokroky v oblasti senzorů a umělé inteligence (AI) pomáhají milionům lidí detekovat a zvládat chronické zdravotní stavy a vyhnout se vážným onemocněním na zařízeních dostatečně malých na to, aby je bylo možné nosit na zápěstí nebo náplasti o velikosti penny. Deloitte Global předpovídá, že v roce 2022 bude celosvětově dodáno 320 milionů spotřebitelských zařízení pro zdraví a pohodu (obrázek 1). Do roku 2024 toto číslo pravděpodobně dosáhne téměř 440 milionů jednotek, protože se na trh dostanou nové nabídky a více poskytovatelů zdravotní péče se s jejich používáním spokojí. Tato čísla zahrnují jak chytré hodinky, které jsou prodávány spotřebitelům a kupovány spotřebiteli, tak nositelná zařízení lékařské kvality – obvykle nazývaná „chytré náplasti“ – které jsou často předepisovány zdravotnickými odborníky, ale stále častěji jsou běžně dostupné.

Chytré hodinky a chytré náplasti jsou stále chytřejší, pokud jde o zdraví – a jsou stále více používány

Zatímco zdravotnické společnosti vyrábějí řadu zařízení, která pacientům pomáhají přerušovaně monitorovat zdravotní markery – včetně manžet krevního tlaku a EKG monitorů – naše analýza se zaměřuje na chytré hodinky a chytré náplasti, které jsou rychle přijímány spotřebiteli.

Průzkum Connectivity and Mobile Trends společnosti Deloitte pro rok 2021 zjistil, že 39 % respondentů vlastnilo chytré hodinky.1 Jejich nejčastějším využitím v historii bylo pomáhat lidem získat kondici, zhubnout a překonat své osobní maximum v příštím závodě (obrázek 2). Lidé však stále častěji používají chytré hodinky ke sledování svého zdraví, nejen tempa běhu, protože nový hardware, software a aplikace z nich udělaly personalizované zdravotní kliniky. Monitory srdečního tepu jsou nyní standardní součástí většiny chytrých hodinek a některé mají schválení FDA pro detekci abnormalit, jako je fibrilace síní, hlavní příčina mrtvice. Jak budou tato zařízení stále sofistikovanější, procento spotřebitelů, kteří je používají ke zvládání chronických stavů a ​​zjišťování příznaků závažných onemocnění, pravděpodobně poroste.

Article Graph - Healthcare Wearables

Pandemie zdůraznila hodnotu chytrých hodinek pro sledování zdraví. Jak se COVID-19 šířil, staly se široce dostupné chytré hodinky, které měří saturaci krve kyslíkem (SpO2), a upozorňují lidi s nízkým SpO2 – život ohrožujícím příznakem, který je pro lidi těžké odhalit bez pomoci. Více než 10 % amerických spotřebitelů, kteří vlastní chytré hodinky, je nyní používá k detekci příznaků COVID-19. Pandemie mohla dokonce podpořit prodej chytrých hodinek: 15 procent amerických spotřebitelů, kteří vlastní chytré hodinky, si je zakoupilo po vypuknutí COVID-19. Inovace chytrých hodinek rychle postupují díky pokroku v senzorech, polovodičích a umělé inteligenci. Některé chytré hodinky nyní například obsahují optické senzory, které nepřetržitě měří změny v objemu a složení krve pomocí technologie zvané fotopletysmografie (PPG). Algoritmy vytvořené a neustále vylepšované pomocí strojového učení využívají data z těchto senzorů k poskytování informací o úrovních aktivity uživatelů, stresu, anomáliích srdečních vzorců a další. Dalším příkladem je, že společnosti se přibližují k tomu, aby umožnily chytrým hodinkám monitorovat krevní tlak pomocí PPG a dalších technologií, jako je Ramanova spektroskopie a infračervené spektrofotometry. Měření krevního tlaku manžetou je nepohodlné a nepříjemné. A co je nejdůležitější, pravidelné měření krevního tlaku může vynechat známky chronické hypertenze, která může způsobit srdeční onemocnění, infarkty a mrtvice. Přesné, nepřetržité a nenápadné měření krevního tlaku by mohlo rozšířit trh s chytrými hodinkami: 1,3 miliardy dospělých na celém světě trpí hypertenzí.

Samozřejmě existují limity toho, co dokáže současná technologie senzorů chytrých hodinek, aniž by se člověku přilepila na kůži nebo se jí dostala pod kůži. Zde přicházejí na řadu chytré záplaty.

Chytré náplasti, vyvinuté většinou lékařskými společnostmi, jsou obvykle malé a nenápadné a připevňují se přímo na kůži člověka. Některé „minimálně invazivní“ chytré náplasti používají mikroskopické jehly, které bezbolestně pronikají kůží, aby fungovaly jako biosenzory a někdy i pro podávání léků.

Na rozdíl od chytrých hodinek, které poskytují širokou škálu zdravotních údajů a náhledů, jsou chytré náplasti obvykle navrženy pro jednu indikaci, jako je léčba diabetu, monitorování pacienta a podávání léků. Chytré záplaty také využívají širší škálu technologií. Například chytré náplasti, které měří variabilitu srdeční frekvence, často využívají technologii elektrokardiogramu, která sleduje elektrickou aktivitu srdce přímo a přesněji než chytré hodinky.

Chytré hodinky a smartphony stále hrají důležitou roli. Data z chytrých záplat se integrují s aplikacemi pro chytré hodinky a chytré telefony a odesílají data do těchto zařízení pro zobrazení a analýzu. Se správnou technologií, včetně možností interoperability, mohou lékaři vidět nositelná zdravotní data ve zdravotních záznamech pacienta a získat přístup k komplexnějším informacím pro diagnostiku a péči.