3.8.2023

Křetínský jedná o koupi IT divize společnosti Atos

Společnost Atos se již delší dobu potýká s problémy. Kvůli řadě neúspěchů a zmenšujícímu se zisku tržní hodnota společnosti prudce klesla z 8,2 miliardy EUR na konci roku 2020 na přibližně 1,1 miliardy EUR při pondělním uzavření burzy.

shutterstock 157885577 lo

V rámci navrhované transakce, která zahrnuje rozdělení skupiny, plánuje Křetínský investovat do převzetí více než 1 miliardu EUR. Tato investice zahrnuje 100 milionů EUR v hotovosti na podporu provozu, dalších 800 milionů EUR na rekapitalizaci podniku a více než 200 milionů EUR na získání 7,5% podílu ve zbývající kótované jednotce Atosu, která by měla být přejmenována na Eviden.

IT jednotka společnosti Atos zahrnuje „legacy IT“ infrastrukturu s datovými centry a outsourcingem obchodních procesů. Zaměstnává více než 52 000 osob a v loňském roce dosáhl obratu ve výši 4,5 miliardy EUR. Křetínský také v nejbližších dnech zahájí jednání s investiční skupinou Fimalac, za níž stojí francouzský investor Marc Ladreit Lacharrière, o možnosti, že by se na transakci podílela nákupem minoritního podílu.

Křetínský, který ve Francii studoval, již v zemi několikrát investoval v energetickém sektoru. Jeho společnost Czech Media Invest (CMI) navíc v dubnu odhalila své plány na akvizici francouzského vydavatelství Editis od mediální společnosti Vivendi. Minulý měsíc se také předběžně dohodl na převzetí zadluženého maloobchodního řetězce Casino.