29.11.2022

Třetí největší transakce v historii fúzí a akvizic v České republice

Loni v létě oznámila známá česká nadnárodní softwarová společnost Avast fúzi s americkou softwarovou společností NortonLifeLock Inc. Podle Reuters se výše transakce vyšplhala na 8,6 miliardy dolarů, což z ní učinilo třetí největší transakci v historii fúzí a akvizic v České republice.

Avast and Norton - main image

Podle dat MergerMarket získá nabyvatel 1 031 794 134 kusů akcií společnosti Avast, což představuje 100% podíl. Akcionáři společnosti Avast budou mít možnost zvolit si jinou formu platby a kromě hotovosti budou moci obdržet také nově vydané akcie společnosti NortonLifeLock. V rámci varianty s větším podílem hotovosti obdrží akcionáři společnosti Avast 7,61 amerických dolarů za akcii v hotovosti a 0,0302 nové akcie společnosti NortonLifeLock za každou drženou akcii, přičemž předpokládaná nabídková cena činí 8,33 amerických dolarů za akcii. Nová společnost se stane jedním z nejvýznamnějších dodavatelů bezpečnostního softwaru. V roce 2018 Avast vstoupil na londýnskou burzu cenných papírů (LSE). V rámci prvotní veřejné nabídky akcií (IPO) prodávala investorům akcie po 250 pencích za kus. Podle očekávaného harmonogramu transakce by k pozastavení kótování akcií společnosti Avast a jejímu vyřazení z obchodování mělo dojít na začátku dubna. Dokončení transakce však zdrželo nečekané hloubkové vyšetřování transakce britským Úřadem pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) a pozastavení kótování akcií společnosti Avast bylo odloženo. Dne 2. září 2022 britský Úřad pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA) fúzi schválil měsíc poté, co dal předběžně transakci zelenou. V souladu s rozhodnutím Pražské burzy cenných papírů se od 12. září bude obchodovat pouze s akciemi společnosti Norton.

Společnost Avast vyvíjí software pro zabezpečení počítačů, strojové učení a umělou inteligenci. Společnost se proslavila díky svým antivirovým produktům, které jsou v základní verzi bezplatné. Měsíční počet aktivních uživatelů produktů Avast dosáhl v roce 2021 počtu 435 milionů. Společnost Avast má druhý největší podíl na trhu mezi dodavateli antimalwarových aplikací na světě. Společnost Norton zároveň patří do žebříčku Fortune 500 a je členem burzovního indexu S&P 500. Transakce mezi těmito dvěma obřími technologickými společnostmi si získala velkou pozornost, a to především kvůli své velikosti. V terminologii fúzí a akvizic lze takové transakce označit jako „megamergers“ a mohou být vnímány jako nebezpečné pro své odvětví, jelikož se jimi snižuje konkurence. Další obavy vyjádřil Neil Rubenking, vedoucí analytik časopisu PC Magazine. V dokumentaci k fúzi objevil zajímavé číslo, které popisuje snížení počtu zaměstnanců o 25 %. Společnosti jako Avast a Norton musí na vývoji malwaru neustále pracovat. A potřebují výzkumný tým, který si všímá inovací malwaru. Přitom může jít jen o prosté přeskupení. Může to však rovněž značit, že novou antivirovou obranu hledá méně vývojářů, a tím se zvyšuje riziko pro zákazníky.

Z jiného úhlu pohledu může být model bezplatné základní (freemium) verze softwaru Avast ohrožen. Pro společnost Avast bylo vždy velmi výhodné poskytovat freemium antivirus s tím, že část všech uživatelů bezplatné verze lze nakonec přesvědčit k zakoupení prémiové službě. Ačkoliv vždy existuje riziko, že fúze, jako je ta Nortonu s Avastem, povede ke zvýšení cen pro zákazníky. Nedostatek konkurence navíc může vést k tomu, že pro platící zákazníky bude vyhrazeno více funkcí. Pouze 16,5 milionu ze 435 milionů uživatelů Avastu si platí předplatné, zatímco Norton je především placená služba. Je však nepravděpodobné, že by nově vzniklá společnost očekávala, že uživatelé bezplatné verze začnou znenadání platit. Přesněji řečeno, hodnota fúze společností Avast a Norton je založena především na základně uživatelů využívajících bezplatnou verzi a je nepravděpodobné, že by nová firma podnikla nějaké kroky, které by vedly k poklesu jejich počtu.

Vzhledem k tomu, že kybernetická bezpečnost je pro spotřebitele i organizace klíčová, měla by fúze přinést antivirová řešení, která budou zahrnovat výhody plynoucí ze zaměření společnosti Avast na ochranu soukromí a odborné znalosti společnosti NortonLifeLock v oblasti identity.