30.11.2023

Sev.en kupuje většinový podíl ve vietnamské uhelné elektrárně

Sev.en Global Investments se sídlem v České republice získá od americké energetické společnosti AES kontrolní podíl 51 % v uhelné elektrárně Mong Duong 2 ve Vietnamu.

331933451 lo

Společnost AES, která je jedním z hlavních amerických investorů ve Vietnamu, uvedla, že prodej podpoří její nízkouhlíkový cíl, a nastínila plány na výstavbu terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) a parní elektrárny v zemi. Mong Duong 2, uvedená do provozu v roce 2015, je nejmodernější uhelnou elektrárnou v severním Vietnamu, která se může pochlubit značným výkonem 1,2 gigawattu (GW) a hraje klíčovou roli jako důležitý zdroj elektřiny pro Hanoj a celý severní Vietnam. Druhým největším akcionářem elektrárny je podle agentury Reuters jihokorejská energetická firma Posco International, která vlastní 30% podíl.

Sev.en Global Investments, součást Tykačovy skupiny Sev.en, se dlouhodobě strategicky zaměřuje na energetický a těžební sektor. Skupina působí na třech kontinentech: Evropa, Austrálie a Severní Amerika. V Austrálii jejich diverzifikované investiční portfolio zahrnuje elektrárnu Vales Point, uhelný důl Chain Valley Colliery a výrobce hnojiva potaše SO4. Ve Spojených státech skupina vlastní společnost Blackhawk Mining, která se specializuje na těžbu metalurgického uhlí, a společnost Golden Eagle Land Company, která vlastní těžební práva na více než dvě miliardy tun uhelných zásob.

Společnost Sev.en Global Investments v září mimo jiné získala 51% podíl ve společnosti Coronado Global Resources, která je producentem metalurgického uhlí a působí ve Spojených státech a Austrálii.