23.11.2023

McDonald's získá podíl PE společnosti Carlyle v McDonald's China

McDonald's se chystá převzít podíl skupiny Carlyle Group ve společnosti McDonald's China v hodnotě přibližně 1,8 miliardy USD. Tento krok představuje jeden z nejvýnosnějších exitů PE fondu Carlyle v Asii, který přinesl 6,7násobný výnos. Transakce podléhá schválení regulačními orgány a její dokončení se očekává v prvním čtvrtletí roku 2024.

AE5TKP lo

McDonald's koupí 28% podílu společnosti Carlyle ve společnosti McDonald's China, zahrnujícího operace v Hongkongu a Macau, se podíl společnosti McDonald's v této společnosti zvýší na 48 %. Kontrolní podíl drží státní investiční společnost CITIC, která vlastní 52 % akcií. McDonald's China výrazně expandovala a od roku 2017 zdvojnásobila počet svých prodejen na 5500, čímž se tato země stala jejím druhým největším trhem. Od září 2019 zaznamenala společnost také více než 30% nárůst tržeb a jejím cílem je do roku 2028 překročit v Číně hranici 10 000 prodejen.

V roce 2017 se společnost McDonald's zbavila kontroly nad svými restauracemi v pevninské Číně, Hongkongu a Macau za 2,1 miliardy USD v rámci strategického přechodu k omezení přímého vlastnictví. Státní investiční společnost CITIC tehdy získala většinový podíl, Carlyle 28 % a McDonald's si ponechal 20 %. Během investice společnosti Carlyle se počet restaurací McDonald's v Číně více než zdvojnásobil na 5 500 a zvýšil se i počet rozvozů.

Transakce se koná v době, kdy private equity firmy omezují odkupy v Číně a čelí omezenému přísunu kapitálu od investorů kvůli geopolitickému napětí a americkým omezením investic do citlivých odvětví. Podle reportu advokátní kanceláře Dechert se globální odkupy zaměřené na čínské společnosti v prvních devíti měsících letošního roku snížily na 5,2 % oproti 10,6 % v roce 2021 a 5,7 % v předchozím roce.