11.1.2024

HPE převezme společnost Juniper Networks

Společnost Hewlett Packard Enterprise se dohodla na převzetí firmy Juniper Networks za 14 miliard USD, což představuje více než polovinu tržní hodnoty společnosti HPE ve výši 21 miliard USD. Akvizice přichází s 32% prémií oproti závěrečné ceně firmy Juniper, která před oznámením transakce činila 30,22 USD.

ind TMT glb ho 2285 lo (2)

Touto strategickou akvizicí chce společnost HPE posílit své síťové schopnosti v reakci na rostoucí poptávku po rychlejší komunikaci mezi servery, která je způsobena nedávným pokrokem v oblasti umělé inteligence. Společnost HPE se sídlem v Texasu je poskytovatelem cloudových služeb pro různorodou klientelu od malých podniků až po velké korporace a vládní agentury a původně se odštěpila od staršího technologického gigantu Hewlett-Packard, který v roce 1939 založili William Hewlett a David Packard. Rozdělení v roce 2015 vyústilo ve vytvoření společností HPE, která se specializuje na vybavení datových center a servery, a HP, která se zaměřuje na osobní počítače a tiskárny.

Společnost Juniper, stejně jako její větší konkurent Cisco Systems, vyrábí síťové vybavení, jako jsou routery a switche, a v roce 2022 vykázala 12% růst tržeb, což je nejrychlejší tempo od roku 2010. V souladu s širším technologickým odvětvím se společnost zaměřuje na potenciál nových služeb umělé inteligence, které by mohly podpořit další růst. Očekává se, že konsolidace společností HPE a Juniper výrazně posílí jejich možnosti v oblasti budování datových center a správy sítí přizpůsobených pro provoz založený na AI.