10.4.2024

Generativní umělá inteligence ve firmách

Podívejte se na výsledky studie Deloitte AI Institute, která se zabývá trendy, důsledky a výzvami generativní umělé inteligence v roce 2024.

Presentation1

Generativní umělá inteligence je již široce dostupná veřejnosti a má nakročeno ke kritické mase (když si interaktivní inovaci osvojí dostatečný počet lidí ve společnosti nebo komunitě, aby se další míra osvojování stala sebeudržitelnou). Podobně jako u chytrých telefonů ji také běžný člověk může snadno používat bez většího zaškolení - a může mu pomoci s činnostmi, které již vykonává každý den - takže překážky pro její přijetí jsou nízké. Generativní AI má navíc silný potenciál pomáhat s vlastním budoucím vývojem, což by mohlo spustit cyklus exponenciálního zlepšování exponenciální rychlostí.

V rámci našeho prvního reportu o generativní AI jsme provedli průzkum mezi více než 2 800 vedoucími pracovníky organizací, které se zabývají generativní AI a v současné době ji pilotují nebo zavádějí. Zjištění ukazují, že rok 2024 bude pravděpodobně rozhodujícím rokem pro generativní AI po celém světě, přičemž respondenti plánují významné investice a vyjadřují optimismus ohledně potenciálu této technologie.

Klíčové poznatky

Nadšení z generativní umělé inteligence je stále vysoké a v příštích třech letech se očekávají transformační dopady.

Téměř dvě třetiny (62 %) dotázaných vedoucích pracovníků v oblasti byznysu a technologií uvedly, že v souvislosti s generativní AI převládá nadšení; toto nadšení však bylo doprovázeno nejistotou (30 %). Naprostá většina respondentů (79 %) uvedla, že očekává, že generativní AI bude v příštích třech letech hnacím motorem zásadní transformace v jejich organizaci a odvětví - přičemž téměř třetina očekává, že k zásadní transformaci dojde nyní (14 %) nebo za méně než jeden rok (17 %).

Výsledky průzkumu naznačují, že mnoho organizací, které se zabývají umělou inteligencí, je na prahu zásadnějšího přijetí generativní umělé inteligence. To se shoduje s tím, co vidíme na trhu, kde se organizace po celém světě předhánějí v přechodu od experimentování a ověřování koncepce k rozsáhlejšímu nasazení v různých use casech a typech dat.

Mnoho vedoucích pracovníků si je jisto odborností své organizace v oblasti generativní umělé inteligence.

Velké procento respondentů našeho průzkumu (44 %) uvedlo, že jsou přesvědčeni, že jejich organizace mají v současné době vysokou (35 %) nebo velmi vysokou (9 %) úroveň odborných znalostí v oblasti generativní AI. Tento výsledek je poněkud překvapivý vzhledem k tomu, jak rychle se generativní AI vyvíjí. V konkrétním kontextu našeho průzkumu se však vysoká úroveň důvěry jeví jako zcela přiměřená, protože jsme záměrně vybrali zkušené vedoucí pracovníky, kteří se přímo podílejí na iniciativách v oblasti AI ve velkých organizacích, které již pilotují nebo zavádějí řešení generativní AI.

Organizace, které uvádějí velmi vysokou odbornost v oblasti generativní umělé inteligence, mají tendenci cítit se v této oblasti pozitivněji - ale také více pod tlakem a v ohrožení.

V porovnání s ostatními respondenty mají vedoucí pracovníci, kteří hodnotili celkovou odbornost své organizace v oblasti generativní AI jako "velmi vysokou", tendenci cítit se vůči této technologii mnohem pozitivněji; zároveň však pociťují větší tlak na její zavedení - a vnímají ji jako větší hrozbu pro své obchodní a provozní modely. Analýza ukázala, že tato skupina používá více metod, nasazuje generativní AI ve více firemních činnostech a usiluje o více use cases.

Současné snahy o generativní umělou inteligenci se stále více zaměřují na efektivitu, produktivitu a snižování nákladů než na inovace a růst.

Většina dotázaných organizací se v současnosti zaměřuje na praktické přínosy, jako je zvýšení efektivity/produktivity (56 %) a/nebo snížení nákladů (35 %). Rovněž 91 % uvedlo, že očekává, že generativní AI zlepší produktivitu jejich organizace, a 27 % očekává, že se produktivita výrazně zvýší. Nižší procento organizací uvedlo, že se zaměřuje na strategické přínosy, jako jsou inovace a růst (29 %).

To se shoduje s dřívějšími trendy adopce technologií. Zpočátku se většina organizací logicky zaměřuje na postupné zlepšování svých stávajících procesů a kapacit. Později rozšíří nebo přesunou své zaměření na zlepšení, která jsou inovativnější, strategičtější a transformační - využijí novou technologii k růstu a konkurenční diferenciaci.

Většina organizací se spoléhá především na hotová generativní řešení AI.

V souladu se současným zaměřením na praktické přínosy generativní AI se naprostá většina respondentů v současné době spoléhá na hotová řešení. Mezi ně patřily aplikace pro zvýšení produktivity s integrovanou generativní AI (71 %), podnikové platformy s integrovanou generativní AI (61 %), standardní aplikace generativní AI (68 %) a veřejně dostupné velké jazykové modely (LLM) (56 %), například ChatGPT.

Spoléhání se na standardní hotová řešení odpovídá současné rané fázi adopce generativní umělé inteligence, která se zaměřuje především na zvýšení efektivity a produktivity stávajících činností. Jak se však use cases generativní AI budou stávat specializovanějšími, diferencovanějšími a strategičtějšími, budou je pravděpodobně následovat i související vývojové postupy a technologická infrastruktura.

Celý report je k dispozici zde: State of Generative AI in the Enterprise 2024 | Deloitte US