6.11.2024

Hospodářská výkonnost USA zůstává vynikající

Ve třetím čtvrtletí americká ekonomika nadále vykazovala značnou sílu a zpráva o HDP zahrnovala údaje o klesající inflaci. Objevilo se několik negativních signálů, které však nejsou dostatečné k tomu, aby vedly k výraznému zpomalení.

5054

Americká vláda oznámila, že ve třetím čtvrtletí vzrostl reálný HDP oproti předchozímu čtvrtletí anualizovaným tempem 2,8 %. To bylo o něco pomaleji než 3% růst ve druhém čtvrtletí, ale rozhodně mnohem rychleji, než je dlouhodobá schopnost růstu ekonomiky.

Reálné spotřebitelské výdaje rostly hvězdným tempem 3,7 %. Z toho výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby vzrostly o 8,1 %, za zboží krátkodobé spotřeby o 4,9 % a za služby o 2,6 %. Podnikatelské investice mezitím zůstaly robustní. Investice do nebytových fixních aktiv rostly tempem 3,3 %. To zahrnovalo 4% pokles investic do staveb. Ten však byl více než kompenzován 11,1% nárůstem investic do zařízení, ale pouze 0,6% nárůstem investic do duševního vlastnictví. Na druhé straně investice do bydlení klesly tempem 5,1 %, což představuje druhý čtvrtletní pokles v řadě.

Rychle rostl také vývoz zboží a služeb, a to o 8,9 %, v čele se zbožím více než se službami. Dovoz rostl tempem 11,2 %, což svědčí o silné domácí poptávce. A konečně vládní nákupy vzrostly o 5 %, v čele s výdaji na obranu o 14,9 %.

Do budoucna existuje několik důvodů, proč očekávat mírné zpomalení růstu reálného HDP. Zaprvé, míra delikvence u dluhů z kreditních karet je nyní poměrně vysoká. To bude pravděpodobně omezovat schopnost spotřebitelů pokračovat v nákupech zboží dlouhodobé spotřeby. Za druhé, zpráva o HDP naznačila, že reálný disponibilní osobní příjem rostl pomaleji než reálné spotřebitelské výdaje. V důsledku toho klesla míra osobních úspor. To nemůže trvat věčně. Zatřetí, restriktivní měnová politika vedla k prudkému nárůstu bankrotů podniků. Přestože se nyní měnová politika uvolňuje, zůstává přísná. Bankroty mohou poškodit investice a zaměstnanost. Také rostoucí vládní dluh, zejména pokud příští americký prezident uskuteční fiskální expanzi, pokud ji investoři budou vnímat jako neudržitelnou, může vést k vyšším výpůjčním nákladům, a tím poškodit investice. A konečně zavedení dalších obchodních omezení by snížilo kupní sílu spotřebitelů a mohlo by podnítit vyšší inflaci, což by vedlo k přísnější měnové politice než v opačném případě.

Zpráva o HDP zahrnovala také čtvrtletní údaje o oblíbeném ukazateli inflace Federálního rezervního systému: deflátoru výdajů na osobní spotřebu neboli PCE-deflatoru. Ten ve třetím čtvrtletí vzrostl oproti předchozímu čtvrtletí anualizovaným tempem pouze o 1,5 %. To zahrnovalo klesající ceny zboží kompenzované pouze 3% nárůstem cen služeb. Jádrový PCE-deflator (bez energií a potravin) navíc rostl tempem pouze 2,2 %.

V návaznosti na silnou zprávu o HDP za třetí čtvrtletí zveřejnila americká vláda údaje o osobních příjmech a spotřebitelských výdajích za září. Jedná se o nejaktuálnější obraz spotřebitelské ekonomiky, který máme k dispozici. Navíc obsahuje údaje o oblíbeném měřítku inflace Federálního rezervního systému. Podívejme se na podrobnosti:

  • Reálný (o inflaci očištěný) disponibilní příjem (po zdanění) se v září oproti předchozímu měsíci zvýšil pouze o 0,1 %. Reálné spotřebitelské výdaje však vzrostly o 0,4 %. Z toho vyplývá, že domácnosti v září ušetřily méně než v srpnu. To znamená, že míra osobních úspor klesla ze srpnových 4,8 % příjmů na 4,6 % v září. Od nedávného maxima 5,4 % v lednu míra úspor neustále klesá. Není jasné, jak dlouho bude tento trend pokračovat. Zářijová míra úspor je nejnižší od prosince loňského roku. Reálný disponibilní důchod i reálné spotřebitelské výdaje však v září oproti předchozímu roku vzrostly o 3,1 %. Z dlouhodobějšího hlediska se tedy příjmy a výdaje pohybují společně zdravým tempem.
  • Pokud jde o spotřebitelské výdaje, reálné výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby se v září oproti předchozímu měsíci zvýšily o 0,4 %, za zboží dlouhodobé spotřeby o 0,8 % a za služby o 0,2 %.
  • Nakonec vláda zveřejnila údaje o oblíbeném ukazateli inflace Fedu. PCE-deflator v září vzrostl oproti předchozímu roku o 2,1 %, což je nejnižší úroveň celkové inflace od února 2021. Došlo k poklesu cen zboží, který byl více než kompenzován růstem cen služeb. Konkrétně ceny zboží dlouhodobé spotřeby se oproti předchozímu roku snížily o 1,9 %, zatímco ceny zboží krátkodobé spotřeby se snížily o 0,8 %. Mezitím ceny služeb vzrostly o 3,7 %, stejně jako v červenci, ale oproti nedávné minulosti výrazně poklesly.
  • Jedním z důvodů nízké úrovně celkové inflace byl prudký pokles cen energií v září. Po vyloučení volatilních cen potravin a energií vzrostl jádrový PCE-deflátor oproti předchozímu roku o 2,7 %, což je zhruba stejná hodnota jako v posledních pěti měsících. Jádrová inflace se tak stabilizovala na úrovni mírně vyšší, než je 2% cíl Fedu. Přesto cíl nemá být stropem, ale spíše průměrem. Zdá se, že inflace jako taková je pod kontrolou.

Tato nejnovější zpráva nabízí další podporu pro scénář „ soft landing“ . Spotřebitelské výdaje zůstávají zdravé, i když růst příjmů se zpomalil. Jádrová inflace se mezitím pohybuje blízko cíle Fedu. V důsledku toho lze důvodně očekávat další uvolňování měnové politiky, avšak mírným tempem. Je také rozumné očekávat určité zpomalení hospodářské aktivity. Recese je však velmi nepravděpodobná.