11.4.2025

Celní válka a finanční trhy

Global risk

Poslední dva týdny dávají finančním trhům připomenout kolísání, které jsme naposledy viděli při globální finanční krizi v roce 2008 nebo při začátku pandemie v roce 2020. Podívejme se na stručné srovnání.

Akciové trhy v posledních dnech prudce kolísaly. Index S&P 500 ztratil přibližně 21 %, zatímco Nasdaq 100 oslabil zhruba o 10 %. Tento pokles odráží obavy investorů z možného zpomalení ekonomiky USA, obnoveného obchodního napětí i geopolitických rizik. Míra nejistoty na trzích je natolik vysoká, že někteří analytici přirovnávají současný vývoj k finanční krizi v roce 2008. Tehdy byl propad ještě výraznější, S&P 500 ztratil více než polovinu své hodnoty. Tehdejší kolaps bankovního sektoru a krize důvěry ochromily globální finanční systém. Naopak v roce 2020 během pandemie COVID-19 akciové trhy sice krátkodobě prudce oslabily (S&P 500 o přibližně 35 %), ale díky razantnímu zásahu centrálních bank a vlád přišlo rychlé zotavení.

Dluhopisy nyní ovšem reagují odlišně. Výnosy amerických státních dluhopisů rostou (jejích ceny klesají). Investoři v současnosti zřejmě vnímají americký dluh jako méně bezpečný přístav, a to kvůli inflaci, vysokým rozpočtovým schodkům a určité nejistotě ohledně dalšího směrování hospodářské politiky. V roce 2008 byla situace zcela opačná. Investoři tehdy přesouvali kapitál do státních dluhopisů, jejichž výnosy prudce klesly. Bezpečné vládní obligace tehdy hrály klíčovou roli při stabilizaci portfolií. Stejně tomu bylo i v roce 2020, kdy pandemie vedla ke globální poptávce po „bezrizikových“ aktivech a výnosy dluhopisů dosahovaly historických minim.

Na devizových trzích došlo v posledních dvou týdnech k významnému oslabení amerického dolaru, který ztratil téměř 10 % hodnoty vůči euru i jiným měnám. Pro evropské investory to znamená nejen pokles hodnoty dolarových aktiv, ale i dodatečnou kurzovou ztrátu. Tento vývoj kontrastuje s chováním dolaru v předchozích krizích. V roce 2008 dolar posiloval, protože byl považován za relativně bezpečné aktivum. I v roce 2020 během pandemie zůstaly hlavní měnové kurzy relativně stabilní, částečně díky koordinovanému postupu centrálních bank a uvolněné měnové politice, která trhům poskytla dostatek likvidity.

Komoditní trhy nezůstávají bez odezvy. Zatímco riziko globální recese srazilo cenu ropy pod 60 USD za barel, zlato těží z panické situace na finančních trzích a jeho cena vystoupala poprvé v historii nad 3 200 USD za trojskou unci. Také v roce 2008 ceny ropy prudce klesly v důsledku výrazného zpomalení globální ekonomiky. Zlato naopak mírně posilovalo, protože investoři hledali jistotu. V roce 2020 během pandemie COVID-19 se ceny ropy propadly do extrémních hodnot – krátkodobě dokonce do záporných cen u futures kontraktů. Zlato tehdy významně posílilo a fungovalo jako tradiční uchovatel hodnoty v době globální nejistoty.

Turbulence na finančních trzích v roce 2025 se svým rozsahem a dopady přibližují krizovým obdobím z let 2008 a 2020, ale struktura reakcí na trzích se změnila. Akcie výrazně oslabují podobně jako dříve, avšak tentokrát se k nim přidává i oslabující dolar a klesající ceny státních dluhopisů v USA. Už ani pro investory není Amerika tím, čím bývala. Titulek jednoho z textů ve Financial Times říká: „Prezident USA přidal americkým aktivům prémii za politické riziko“.