28.11.2024
Díky specializovaným čipům a rozsáhlé integraci mobilního operačního systému by se chytré telefony mohly stát chytřejšími. Přijmou uživatelé tento nový koncept?
Chytré telefony se staly nejrozšířenějším spotřebním zařízením na světě. Pohltily mnoho dalších zařízení a jejich pokročilé a miniaturizované komponenty se dostaly do nesčetných spotřebních a průmyslových zařízení. Jejich praktičnost a užitečnost změnila návyky a konkurenční prostředí. Přesto se zdá, že nedávné inovace chytrých telefonů nedokázaly trh nadchnout, protože se zdají být spíše dílčími než revolučními.
Dominantní poskytovatelé mobilních ekosystémů nyní začínají přeorganizovávat svá zařízení na základě operačních systémů nové generace a pokročilých čipů, jejichž cílem je přenést generativní umělou inteligenci do centra používání chytrých telefonů. Stále více výrobců originálních zařízení nyní dodává chytré telefony s generativní umělou inteligencí. Poskytovatelé, kteří se snaží využít generativní umělou inteligenci, by mohli učinit chytré telefony opět zajímavými, ale možná to nebude bez určitého rizika.
Deloitte předpovídá, že v roce 2025 dojde k mírnému nárůstu celosvětových dodávek chytrých telefonů zhruba o 7 %, přičemž v roce 2024 to bude přibližně o 5 % ročně. Část tohoto nárůstu by mohla být způsobena obnovením typického cyklu upgradu zařízení, kdy spotřebitelé přechází na nejnovější modely. A část může být způsobena prvními uživateli a vývojáři, kteří jsou nadšeni z telefonů nové generace dodávaných s čipy navrženými tak, aby podporovaly generativní umělou inteligenci přímo v zařízení. Společnost Deloitte dále předpovídá, že podíl dodávaných smartphonů s podporou AI by mohl do konce roku 2025 přesáhnout 30.
Generativní umělá inteligence vzbuzuje nadšení, ale může tato technologie splnit své přísliby a přijmou uživatelé nový způsob interakce s nejpoužívanějším spotřebním zařízením?
V blízké budoucnosti mohou přední návrháři chytrých telefonů považovat integraci generativní umělé inteligence za způsob, jak podpořit poptávku po svých prémiových modelech: Prodej chytrých telefonů před rokem 2024 dva roky klesal. Částečně to bylo způsobeno určitým nasycením trhu: Odhaduje se, že chytré telefony nyní vlastní téměř pět miliard lidí - více než polovina veškeré populace. Upgrade cykly se v posledních letech prodlužují: Lidé modernizují své telefony v průměru každé dva až tři roky a stále více domácností uvádí, že pociťují inflační tlaky, které omezují jejich výdaje. Zároveň se stále více lidí rozhoduje pro zařízení vyšší třídy s vědomím, že je budou používat několik let. To pravděpodobně zvýšilo tlak na potřebu nejen lepšího hardwaru, ale také větší přidané hodnoty a užitné hodnoty v uživatelském prostředí chytrých telefonů.
V prvním čtvrtletí roku 2024 byl zaznamenán silnější růst prodeje chytrých telefonů díky zvýšené důvěře spotřebitelů a zjevnému počátečnímu zájmu o prémiová generativní zařízení s umělou inteligencí. Deloitte ve své studii 2024 Connected Consumer Study zjistil podobné skutečnosti: Zdá se, že toto oživení je patrné i v Evropě, která ve druhém čtvrtletí roku 2024 zaznamenala pokračující růst prodeje chytrých telefonů. V roce 2025 se tedy pravděpodobně obnoví cyklus upgradů, více lidí bude pravděpodobně upgradovat své chytré telefony a více z těchto upgradů by mohlo být zaměřeno na dražší prémiová zařízení s vestavěnými funkcemi generativní umělé inteligence.
Je třeba poznamenat, že generativní umělá inteligence by se sice mohla stát hnací silou modernizace chytrých telefonů, ovšem množství se pravděpodobně liší podle trhů a věkových skupin. Stejná studie společnosti Deloitte ukazuje, že 7 % respondentů v USA souhlasí s tím, že díky funkcím generativní umělé inteligence pravděpodobně provedou upgrade svého chytrého telefonu dříve, než plánovali, ale u osob ve věku 24 až 45 let, které mohou být na chytrých telefonech více závislé a častěji přijímají nové technologie, toto číslo stoupá na 50 %. Ve zprávě Deloitte UK 2024 Digital Consumer Trends, však pouze 4 % britských respondentů uvádí, že generativní umělou inteligenci používají denně. 23 % respondentů uvedlo, že ji nepovažují za užitečnou, a 19 % uvedlo, že nejsou spokojeni s odpověďmi, které jim poskytuje.
Pomůže generativní umělá inteligence k většímu rozmachu upgradů chytrých telefonů? To záleží na tom, jakou hodnotu a užitek přinese. Očekává se, že v roce 2025 budou chytré telefony testovat užitečnost generativní AI.
Výraz „chytrý“ v chytrých telefonech často znamená, že jsou připojeny k internetu a mohou na nich běžet aplikace. Generativní umělá inteligence může nabídnout způsob, jak se chytré telefony stanou personalizovanějšími a budou vnímat interakce a záměry uživatelů a budou důvěrnější díky konverzačním rozhraním. Ačkoli předchozí pokusy o hlasové asistenty možná nesplnily očekávání, někteří lidé již nyní navazují spojení s nejnovějšími konverzačními modely LLM. To by se mohlo stát novým interakčním modelem s konverzační AI jako způsobem rozhraní s digitálními systémy a novým modelem pro spolehlivé inteligentní agenty, kteří by se mohli naučit jednat jménem jednotlivce.
Modely umělé inteligence v zařízení by mohly odpovídat na otázky typu „Jak brzy mám odejít na schůzku ve 14:00?“, a to tak, že by odvodily záměr uživatele a pochopily celý obsah jeho kalendáře, jeho polohu a nejlepší trasu do cíle v daném časovém rámci. Očekává se od nich, že se zaměří na kvalitní provádění úkolu s úzkým zaměřením a budou využívat procesorové jednotky, které mohou poskytnout dostatečný výkon - podle některých odhadů nejméně 30 tera operací za sekundu28. Model by dále mohl rozpoznat, zda otázka přesahuje lokální rozsah, a poté zadat úlohu větším, cloudovým modelům, které jsou schopny lépe odpovědět. Tento hybridní přístup k vysoce výkonné mobilní výpočetní technice může umožnit bezprostřednější a bezpečnější interakce na zařízení s přímým přístupem k modelům v cloudu.
Díky menším modelům běžícím v zařízení lze interakce a data uživatelů podle potřeby omezit a zabezpečit lokálně a umožnit více operací s nízkou latencí, které mohou vyžadovat velmi rychlé reakce, jako je překlad v reálném čase. Tyto funkce mohou pomoci zajistit důvěru uživatelů a nabídnout větší užitečnost. Poskytovatelé mohou také vidět nový koloběh dat z interakcí uživatelů, který by mohl pomoci poskytnout informace místním a cloudovým modelům, aby poskytly lepší výsledky uživatelům - a větší vhled do jejich podnikání.
Vzdálenějším cílem je, aby se chytré telefony staly mnohem personalizovanějšími a inteligentnějšími, aby se přizpůsobily individuálnímu chování a předvídaly naše potřeby. Tento druh „agentních“ funkcí by mohl posunout chytré telefony - a ekosystém zařízení, s nimiž často komunikují a který se postupně proměňuje - od kategorie „chytrý“ k kategorii „inteligentní“. (Viz naše předpověď TMT na rok 2025 o agentní umělé inteligenci.)
V nadcházejícím roce se ukáže, jak rychle si uživatelé osvojí novou funkci, a ověří se, jak jsou funkce AI první generace hodnotné a srozumitelné. Očekává se, že poskytovatelé budou v nadcházejících měsících zavádět nové funkce, a pravděpodobně předpokládají, že širší přijetí bude trvat delší dobu. V nadcházejícím roce se zřejmě také otestují možnosti a limity malých modelů, které budou fungovat přímo v zařízení, a nikoli v cloudu. Časem by to mohlo změnit ekonomickou stránku generativní umělé inteligence. Pokud se více úloh generativní AI přesune z drahých datových center do spotřebitelských zařízení, mohla by se zmírnit kapitálová náročnost budování generativní AI
Stejně jako existuje silný tržní tlak na zdůvodnění nákladů na nové modely tím, že se zjistí jejich „product fit“, existuje i tlak na to, aby jejich budování a provoz byly nákladově efektivnější. Přední poskytovatelé modelů vynaložili miliardy dolarů na vývoj současných moderních modelů a investují další miliardy do budování datových center, která budou podle jejich názoru nutná k uspokojení poptávky ve velkém měřítku. Podle některých odhadů se na podporu generativní umělé inteligence každoročně vynakládá 600 miliard USD.
Zmenšení modelů, snížení množství dat, která potřebují, a jejich rozdělení podle rozsahu pracovních úloh mohou být způsoby, jak potenciálně snížit jejich náklady, zejména u úloh odvozování, které lze škálovat s použitím. Mnoho úloh pro spotřebitele a pracovníky může být namířeno na generativní umělou inteligenci a může být řešitelné nebo rozšířené o levnější a energeticky účinnější malé modely.
Není však jasné, jak velký podíl odvozování zůstane v zařízení. Současné interakce a předpoklady generativní umělé inteligence byly většinou definovány veřejnými modely založenými na cloudu. Uživatelům může chvíli trvat, než pochopí, které druhy úloh a podnětů budou probíhat lokálně, bezpečně a zdarma, a které budou procházet sítěmi k modelům v cloudu. Interakce s konverzujícím agentem v zařízení a v cloudu je nové schéma s nejasnými důsledky pro přijetí a vzorce chování.
Studie společnosti Deloitte 2024 Connected Consumer Study ukazuje, že 38 % respondentů v USA použilo generativní umělou inteligenci a 63 % těchto uživatelů uvedlo, že tyto technologie předčily jejich očekávání. Pro mnohé z těch, kteří generativní umělou inteligenci použili, je možná magická, ale poskytovatelé asi budou muset prokázat širokou využitelnost pro širší demografické skupiny, aby pomohli ospravedlnit náklady na nový smartphone pro spotřebitele.
Používání generativní umělé inteligence v chytrých telefonech by mohlo být matoucí, protože se uživatelé budou snažit orientovat v nových interakcích. Mohou se zdráhat přenechat svou vlastní agendu inteligentním asistentům, kteří se například budou snažit spravovat jejich kalendáře. Přijetí by mohlo odhalit kompromisy v oblasti spotřeby baterie, ceny účtované integrovanými veřejnými modely a nerozpoznané falešné informace, které by mohly ohrozit vysoce hodnotné případy použití. Budování důvěry mezi uživateli, jejich osobním agentem AI a veřejnými modely bude pravděpodobně trvat dlouho; ke ztrátě této důvěry by mohlo dojít velmi rychle.
Poskytovatelé pravděpodobně doufají, že nová generace AI modelů dokáže odemknout větší přidanou hodnotu, ale zatím není jasné, zda budou schopnosti AI modelů i nadále růst, nebo zda se křivka zploští či poklesne. A je vůbec k dispozici dostatek dat, kterými by bylo možné krmit stále náročnější tréninkové sady? Řešení, jako jsou syntetická data vytvořená modely k vlastnímu tréninku, mohou časem způsobit zhoršení kvality odvozování. Může se funkčnost posunout vpřed bez vyšších nákladů na data, trénink a odvozování? Existuje okno, kdy by se funkčnost mohla zlepšit a zároveň by se snížila kapitálová a datová náročnost? Nervózní investoři by mohli potenciálně požadovat vyšší výnosy dříve, než je technologie bude schopna zajistit.
Regulační orgány by také mohly ovlivnit vývoj generické umělé inteligence širším přístupem k ochraně před novými neduhy, jako jsou deepfakes, dezinformace a přesvědčiví roboti podobní lidem. Personalizovaní konverzační agenti by mohli proniknout do hlubších sfér lidských interakcí, což by potenciálně mohlo pomoci více lidem, ale také by mohlo vést k riziku vzniku závislostí. Kombinací generativní UI v zařízení s modely třetích stran by mohla vzniknout větší oblast bezpečnostních slabin a zneužití. To by mohlo dále vyprovokovat poskytovatele k zabezpečení svých ekosystémů a regulační orgány k zavedení většího počtu bezpečnostních opatření.
Přestože se stále mluví o „příštím smartphonu“ - platformě spotřebitelského zařízení s potenciálem změnit a pozvednout celé trhy -, zatím nepřišel. Chytré telefony s miliardami uživatelů stále dominují a nabízejí rozsáhlé testovací pole pro nové služby a interakce s uživateli. V roce 2025 se počet lidí interagujících s generativní umělou inteligencí pravděpodobně zvýší prostřednictvím prémiových chytrých telefonů - a prostřednictvím osobních počítačů. Mohou si ji vyzkoušet, poznat její hodnotu a otestovat její hranice. Pokud se to podaří, chytré telefony by se mohly stát zajímavějšími a mohly by pomoci rozšířit svou platformu a umožnit zcela nové kategorie použití a příležitostí - a podpořit nový boom osobních zařízení.
V příštích letech by operační systém chytrého telefonu mohl umožnit více interakcí, například novou generaci konverzačního vyhledávání, které může vracet více lokálních souhrnů než vzdálených odkazů, a tím odstranit prostředníky mezi poskytovateli služeb a zdroji informací. Pokud si uživatelé osvojí personalizovanější agentní umělou inteligenci, mohla by se změnit povaha digitálních interakcí, které by mohly přenést více úkolů na zařízení uživatele, místo aby vyžadovaly přímé uživatelské rozhraní.
Zatímco se poskytovatelé snaží podpořit poptávku, mohou se dostat do situace, kdy budou muset čelit ekonomickým tlakům na kompenzaci kapitálové náročnosti a energetických nákladů na školení a provoz modelů ve velkém měřítku. Odvětví by mohlo usilovat o malé modely, hybridní architektury a hlubší pochopení toho, které generativní pracovní zátěže AI vyžadují jaké druhy výpočetní zátěže. V době, kdy je obtížné uniknout nejistotě a obavám ohledně klimatu, budování datových center generativní AI již zvyšuje spotřebu energie a vody, stejně jako náklady na energii, které platí domácnosti a obce. Pokud generativní AI překoná svůj ekonomický dluh, možná se ještě ocitne pod tíhou energetického dluhu.
Od konce roku 2024 je sázkou pro tzv. hyperscalery, majitele ekosystémů chytrých telefonů a nové veřejné modely, že se jejich přínos promění v širokou ekonomickou hodnotu. Jak velkou část této hodnoty však získají? Budou generativní hyperskalátoři umělé inteligence následovat cestu, kterou prošlapaly telekomunikace a raný internet, a utratí své rezervy za masivní capex jen proto, aby vybudovali infrastrukturu, která by nakonec mohla pohánět další generaci inovátorů? Podpora vzniku, nasazení a širokého přijetí generativní umělé inteligence by mohla představovat jeden z nejvelkolepějších experimentů lidstva od doby, kdy byl internet zpřístupněn masám.