22.8.2023
New York Times zvažují právní kroky proti OpenAI kvůli sporu o duševní vlastnictví. NYT se nejvíce obává, že se ChatGPT stává přímým konkurentem, protože dokáže generovat text, který odpovídá na otázky na základě původního zpravodajského textu novinářů.
V červnu deník Financial Times zveřejnil, že velké světové technologické korporace vedou jednání s významnými mediálními institucemi o uzavření průlomových dohod týkajících se využívání zpravodajského obsahu pro trénink systémů umělé inteligence. Účastníci těchto předběžných rozhovorů uvedli, že potenciální dohody by mohly zahrnovat kompenzaci mediálních organizací formou poplatků podobných předplatnému za jejich obsah. Tato kompenzace by usnadnila rozvoj technologie, která podporuje chatboty, jako je ChatGPT společnosti OpenAI a Bard společnosti Google.
Ovšem jednání mezi deníkem NY Times a společností OpenAI o licenční dohodě se vyostřila natolik, že právní tým novin zkoumá možnost podniknout proti OpenAI právní kroky. V současné době není jasné, zda společnost OpenAI použila obsah deníku NY Times k tréninku svého chatbota. Pokud by došlo k právnímu sporu a zjistilo se, že došlo k porušení autorských práv, mohlo by to vést k nařízení smazat datovou sadu ChatGPT a společnost OpenAI by musela podstoupit velmi nákladný proces přeškolení ChatGPT. Federální zákon o autorských právech navíc ukládá značné finanční sankce, přičemž za každé „úmyslné“ porušení hrozí pokuta až 150 000 USD.
Spor s deníkem NY Times není jediným případem, kdy se tvrdí, že se společnost OpenAI dopustila neoprávněného „scrapování“ tréninkových dat. Zrovna nedávno podali komička Sarah Silvermanová a autoři Paul Tremblay, Mona Awad a Christopher Golden žalobu na společnost OpenAI, v níž tvrdí, že se společnost dopustila "průmyslového" plagiátorství tím, že využila jejich práce k tréninku ChatGPT. Současně deník The New York Times provedl na začátku tohoto měsíce revizi svých smluvních podmínek, která výslovně zakazuje využívání jeho obsahu pro trénování modelů umělé inteligence.