11.8.2022

Private Equity trh se mění ve prospěch kupujících, index trhu klesl pod předpandemickou úroveň

Průzkum důvěry soukromého kapitálu sleduje měnící se nálady středoevropské investiční komunity každých šest měsíců od roku 2003. Společnost Deloitte Central Europe hrdě představuje nejnovější zprávu, která se týká 39. ročníku programu.

Article image - Private Equity Confidence Survey Central Europe

Praha, 21. července 2022 - Nejnovější index trhu private equity ve střední Evropě klesl těsně pod předpandemickou úroveň, což dokazuje, že rostoucí nejistota se propisuje i do tržního prostředí. Přesto téměř polovina subjektů, které obchodují na burze, plánuje nové investice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu Deloitte Central Europe Private Equity Confidence Survey

2022 Summer CE PE Confidence Survey

Průzkum Private Equity Confidence Survey sleduje od roku 2003 každých šest měsíců měnící se nálady středoevropské investiční komunity.

„Poté, co se po konci pandemie prudce oživila spotřebitelská důvěra, se svět nyní potýká s inflací a válkou na Ukrajině, přičemž obojí má silný dopad na životy lidí a globální ekonomiku,“ říká Dušan Ševc, partner společnosti Deloitte v oddělení finančního poradenství„Za téměř dvacet let průzkumu jsme vysledovali, že po každém otřesu přišlo ideální období pro uzavírání transakcí, zároveň rostla důvěra a zlepšovaly se ekonomické podmínky. Očekáváme, že tomu tak bude i tentokrát. Během pandemie navíc regionální subjekty obchodující na burze nabyly dostatečné zkušenosti, díky níž dokáží čelit nepříznivým vlivům a obnovit růst." 

Zhruba polovina subjektů obchodující na burze (49 %) plánuje nové investice. Za přetrvávající chutí k obchodování na burze stojí fakt, že u akcií se očekává pokles ocenění, přičemž 14 % respondentů průzkumu má pocit, že prodejci za posledních šest měsíců svá cenová očekávání snížili. 65 % respondentů navíc věří, že tento trend bude pokračovat i nadále. Více než dvě třetiny (71 %) respondentů mají pocit, že v tomto ohledu je situace zhruba stejná jako před čtyřmi měsíci, a téměř pětina z nich dokonce vnímá, že se situace zlepšila. 

Likvidita pro transakce, které jsou založeny na pákovém efektu, může být dostupná obtížněji, neboť více než dvě třetiny subjektů obchodujících na burze (71 %) očekávají snížení dostupnosti dluhu, což je oproti minulému průzkumu (30 %) výrazný nárůst. Naposledy na tuto úroveň klesla likvidita s pákovým efektem na podzim roku 2011, kdy rovněž došlo k poklesu důvěry. Poptávku může uspokojit vznikající trh nebankovních úvěrů ve střední Evropě.

Soubory ke stažení

  • download preview

    Private Equity Confidence Survey Central Europe

    Zkušený a dobře kapitalizovaný průzkum důvěry soukromého kapitálu ve střední Evropě.

ESG faktory součástí investiční strategie 

Podle nedávného průzkumu se stává nezbytnou součástí téměř každé společnosti udržitelné financování. Více než polovina respondentů (53 %) zavedla investiční politiku, která konkrétně zahrnuje faktory ESG, zatímco v předchozím průzkumu to bylo jen 30 % z nich.   

„Očekáváme, že společností s ESG bude i nadále přibývat, protože co dříve z velké části bývaly jen pokyny poradenských firem ve věci udržitelnosti, je dnes nařízením na úrovni EU i jednotlivých zemí. Deloitte ve střední Evropě se v této oblasti stává činnějším aktérem a spolu s ním jde naše odvětví příkladem celému světu," říká Ivana Lorencovičová, vedoucí oddělení World Impact společnosti Deloitte ve střední Evropě.